Historia Zespołu Szkół w Ozimku wiąże się z początkiem polskiego szkolnictwa w naszym mieście. We wrześniu 1945 roku władze huty rozpoczęły organizację 6 – tygodniowych kursów repolonizacyjnych, przeznaczonych dla tych, którzy mieli problemy w biegłym posługiwaniu się językiem polskim w mowie i piśmie. Zajęcia prowadzone były w zakresie języka polskiego, nauki o Polsce i historii Polski przez pracowników huty i studentów odbywających 3 – miesięczne praktyki w zakładzie. Równolegle z kursami zorganizowano pierwszą szkołę dokształcającą w zawodach hutniczych dla 107 uczniów. Zajęcia odbywały się w stołówce i pomieszczeniach biurowych na terenie huty.
Szkoła pod oficjalną nazwą Szkoła Przemysłowa Państwowej Huty „Małapanew” w Ozimku rozpoczęła działalność 14 stycznia 1946 roku, a jej pierwszym dyrektorem został Roman Waleczek. W następnym roku szkolnym 1947/48 placówka liczyła już 190 uczniów i zatrudniała 11 nauczycieli.
W 1948 roku z powodu dużego zainteresowania, zainicjowały działalność Gimnazjum Przemysłowe i Liceum Przemysłowe z klasą tzw. o kierunku hutniczym. Bardzo ważny w życiu szkoły był rok 1949 w którym, wypuszczono pierwszych absolwentów i zapadła decyzja o budowie nowego obiektu szkoły przy ulicy Częstochowskiej.
W roku szkolnym 1950/51 powstaje trzeci typ szkoły Zawodowej – Zasadnicza Szkoła Zawodowa /2-letnia/. W 1951 roku rozpoczęło działalność Technikum Odlewniczo-Mechaniczne, którego zadaniem było kształcenie średniej kadry technicznej w zawodach mechanik i odlewnik.
Popularność Szkoły w Ozimku – jako jedynej szkoły średniej w gminie, oraz rozbudowa miasta, spowodowały podjęcie decyzji o utworzeniu w 1973 roku, filii II Liceum Ogólnokształcącego im. Marii Konopnickiej w Opolu. Od 1 września 1981 r. oddziały LO, decyzją kuratorium w Opolu usamodzielniono i włączono do zbiorczego zakładu szkolnego.
W 1974 roku placówka otrzymała nową nazwę Zespół Szkół Zawodowych Huty „Małapanew”, a 1 stycznia 1978 roku Zespołu Szkół Hutniczo-Mechanicznych Huty „Małapanew”. Od początku działalności Szkoła posiadała internat z różną lokalizacją, oraz stare i nowe warsztaty szkolne.
W latach 70-tych stopniowo zaczął zmieniać się profil naszej Szkoły, która z typowo hutniczej zaczęła przekształcać się w szeroko profilową szkołę środowiskową. Skomplikowana struktura Zespołu i warunki kształcenia młodzieży różnych typów szkół, przebywających ze sobą na co dzień w tych samych pomieszczeniach, znalazły swoje odbicie w nowej, oficjalnej, funkcjonującej od 1 września 1994 roku nazwie – Zespół Szkół w Ozimku.
W 2016 Zespół Szkół w Ozimku obchodził 70-lecie swojego istnienia. Z tej okazji odbyły się liczne imprezy towarzyszące, wśród nich wspaniały zjazd absolwentów. Do tej pory mury naszej szkoły opuściło około 10000 absolwentów. Zdecydowana większość kontynuowała naukę na studiach wyższych.