Zarządzenie Dyrektora Zespołu Szkół
w Ozimku
Regulamin funkcjonowania Zespołu Szkół w Ozimku w czasie zagrożenia epidemicznego od 1 września 2020 roku.
Nauczanie stacjonarne
Organizacja zajęć w szkole:
- Do szkoły może przychodzić uczeń, pracownik bez objawów chorobowych sugerujących infekcję dróg oddechowych oraz gdy domownicy nie przebywają na kwarantannie lub w izolacji w warunkach domowych.
- Na terenie szkoły wszystkich obowiązuje reżim sanitarny i zasady higieny: częsta dezynfekcja rąk lub ich mycie, ochrona podczas kichania i kaszlu oraz unikanie dotykania oczu, nosa i ust.
- Przy wejściach do budynku szkoły zamieszczona jest informacja o obowiązku dezynfekowania rąk oraz instrukcja użycia środka dezynfekującego. Wszyscy wchodzący do budynku szkoły mają obowiązek zdezynfekować dłonie korzystając z płynu do dezynfekcji rąk.
- Regularnie każdy uczeń, pracownik szkoły dezynfekuje lub myje ręce,
w szczególności po wejściu do szkoły, przed wejściem do sali lekcyjnej, po zakończeniu lekcji, po skorzystaniu z toalety i po powrocie ze świeżego powietrza. - Na terenie całej szkoły obowiązuje reżim sanitarny, wszystkie osoby przebywające na korytarzach szkolnych, schodach, w toaletach, bibliotece, sekretariacie szkoły mają obowiązek zakrywać usta i nos (maseczka lub przyłbica).
- Uczniowie mogą zdjąć osłonę ust i nosa po wejściu do sali lekcyjnej i zajęciu miejsca w ławce. W czasie lekcji wychowania fizycznego na sali gimnastycznej uczniowie mogą zdjąć osłonę nosa i ust po wejściu na salę.
- Po szkole wszyscy poruszają się zgodnie z ruchem prawostronnym, starając się zachować odstęp co najmniej 1,5 metra.
- Uczeń i nauczyciel, wchodząc do sali lekcyjnej, obowiązkowo dezynfekują ręce.
- W czasie przerw międzylekcyjnych uczniowie spędzają czas na podwórkach szkolnych. W przypadku złej pogody pozostają w budynku szkoły i zachowują odstępy co najmniej 1,5 metra. Nauczyciele dyżurni czuwają nad przestrzeganiem dystansu społecznego.
- Nauczyciel dyżurny ma obowiązek zasłaniać usta i nos maseczką lub przyłbicą, a po dyżurze zdezynfekować ręce.
- Ogranicza się przebywanie w szkole osób z zewnątrz do niezbędnego minimum (obowiązuje je stosowanie środków ochronnych: osłona ust i nosa, rękawiczki jednorazowe lub dezynfekcja rąk, na teren szkoły mogą wejść tylko osoby bez objawów chorobowych sugerujących infekcję dróg oddechowych) i w wyznaczonych obszarach (sekretariat szkoły, gabinet Dyrektora).
- Zapewnia się szybką i skuteczną komunikację z rodzicami/opiekunami ucznia z wykorzystaniem technik komunikacji na odległość – telefon, e-dziennik.
- Przedmioty i sprzęty znajdujące się w sali, których nie można skutecznie umyć, wyprać lub zdezynfekować, zostaną usunięte i dostęp do nich zostanie uniemożliwiony.
- Przybory do ćwiczeń (piłki, skakanki, obręcze itp.) wykorzystywane podczas zajęć wychowania fizycznego będą czyszczone lub dezynfekowane przez nauczyciela lub osoby sprzątające po każdym użyciu.
- Używane pomoce dydaktyczne (klawiatury, myszki, mikroskopy, przybory geometryczne itp.) będą dezynfekowane po każdym dniu lekcji przez osoby sprzątające.
- W sali gimnastycznej używany sprzęt sportowy oraz podłoga będą umyte detergentem lub zdezynfekowane po każdym dniu zajęć.
- Uczeń ma obowiązek posiadania własnych przyborów i podręczników, które w czasie zajęć mogą znajdować się na stoliku szkolnym ucznia, w plecaku lub we własnej szafce. Uczniowie nie powinni wymieniać się przyborami szkolnymi między sobą.
- Uczniowie mają obowiązek pozostawiać okrycia wierzchnie w szafce uczniowskiej.
- Należy wietrzyć sale, części wspólne (korytarze) co najmniej raz na godzinę, w czasie przerwy, a w razie potrzeby także w czasie zajęć.
- Podczas realizacji zajęć, w tym zajęć wychowania fizycznego, w których nie można zachować dystansu, należy ograniczyć zadania grupowe, ćwiczenia i gry kontaktowe.
- Zajęcia wychowania fizycznego w miarę możliwości będą odbywały się na świeżym powietrzu.
- Szatnie w-f będą wietrzone po każdej lekcji, a dezynfekowane po dniu lekcyjnym.
- W szatni w-f może jednorazowo przebywać 6 osób, które mają założone maseczki lub przyłbice. Po przebraniu opuszczają szatnię i może wejść kolejna grupa.
- Uczeń nie powinien zabierać ze sobą do szkoły niepotrzebnych przedmiotów.
- W czasie realizacji zajęć pozalekcyjnych organizowanych w szkole obowiązują zasady takie same jak w czasie organizacji zajęć lekcyjnych.
- Praca szkolnej biblioteki będzie odbywała się według harmonogramu czasu pracy wywieszonego na drzwiach biblioteki.
- W bibliotece może jednorazowo przebywać 4 uczniów (2 wypożyczających i 2 przy stanowiskach komputerowych) i nauczyciel- bibliotekarz.
- Oddawane w bibliotece książki przez 2 dni będą przechowywane w specjalnych pojemnikach, po czym układane na regałach bibliotecznych.
- W czasie zagrożenia epidemicznego świetlica szkolna dla uczniów pozostaje zamknięta.
- Monitoring codziennych prac porządkowych, ze szczególnym uwzględnieniem utrzymywania w czystości sal lekcyjnych, pomieszczeń sanitarno-higienicznych, ciągów komunikacyjnych, dezynfekcji powierzchni dotykowych – poręczy, klamek i powierzchni płaskich, w tym blatów w pomieszczeniach szkolnych, klawiatur, włączników należy do Dyrektora szkoły.
- Pracownicy przeprowadzający dezynfekcję muszą ściśle przestrzegać zaleceń producenta znajdujących się na opakowaniu środka do dezynfekcji. Ważne jest ścisłe przestrzeganie czasu niezbędnego do wywietrzenia dezynfekowanych pomieszczeń i przedmiotów, tak aby uczniowie nie byli narażeni na wdychanie oparów środków służących do dezynfekcji.
- W pomieszczeniach sanitarno-higienicznych wiszą plakaty z zasadami prawidłowego mycia rąk, a przy dozownikach z płynem do dezynfekcji rąk – instrukcje dezynfekcji.
- Należy na bieżąco dbać o czystość urządzeń sanitarno-higienicznych,
w tym ich dezynfekcję lub czyszczenie z użyciem detergentu. - Przed skorzystaniem z automatów znajdujących się na terenie szkoły należy zdezynfekować ręce.
- Na terenie szkoły należy wrzucać zużyte maseczki do wyznaczonych do tego celu pojemników.
- Jeżeli pracownik szkoły zaobserwuje u ucznia objawy mogące wskazywać na infekcję dróg oddechowych, w tym w szczególności gorączkę, kaszel lub uczeń sam je zgłosi, należy natychmiast poinformować dyrekcję szkoły. Dyrektor lub pielęgniarka szkolna prowadzi ucznia do izolatorium (gabinet 26), zapewniając min. 1,5 m odległości od innych osób i niezwłocznie powiadamia rodziców/opiekunów o konieczności odebrania ucznia ze szkoły. W przypadku niemożności skontaktowania się z rodzicami/opiekunami Dyrektor szkoły informuje służby o podejrzeniu zakażenia koronawirusem, tel. 999 lub 112.
- Pielęgniarka szkolna w porozumieniu z Dyrektorem ustala zasady pracy gabinetu pielęgniarki i rozpowszechnia je w formie informacji pisemnej na drzwiach gabinetu oraz w czasie lekcji przeprowadzonych we wszystkich klasach.
- Pracownicy administracji i obsługi szkoły mają obowiązek ograniczyć kontakty z uczniami i nauczycielami.
- W sekretariacie szkoły może przebywać tylko 1 uczeń lub nauczyciel,
oprócz pracowników sekretariatu. Wszyscy są zobowiązani do zakrywania ust i nosa. - Do odwołania nie będą odbywały się zajęcia pozaszkolne (wycieczki, apele szkolne, projekty edukacyjne, warsztaty, imprezy środowiskowe, zajęcia terenowe z przedmiotów innych niż wychowanie fizyczne itp.).
- Regulamin funkcjonowania szkoły w czasie pandemii jest dostępny na stronie internetowej szkoły.
Postępowanie w przypadku podejrzenia zakażenia koronawirusem u pracowników szkoły
- Do szkoły mogą przychodzić jedynie osoby bez objawów chorobowych sugerujących infekcję dróg oddechowych oraz gdy domownicy nie przebywają na kwarantannie lub w izolacji w warunkach domowych.
- Miejscem izolacji osób u których stwierdzono objawy chorobowe, jest gabinet 26, w którym będzie można odizolować osobę z objawami zakażenia.
- Pracownicy szkoły powinni pozostać w domu w przypadku wystąpienia niepokojących objawów choroby zakaźnej i skontaktować się telefonicznie z lekarzem podstawowej opieki zdrowotnej, aby uzyskać teleporadę medyczną, a w razie pogarszania się stanu zdrowia zadzwonić pod nr 999 lub 112, a także poinformować Dyrektora szkoły, że mogą być zakażeni koronawirusem.
- W przypadku wystąpienia u pracownika będącego na stanowisku pracy niepokojących objawów infekcji dróg oddechowych powinien on skontaktować się telefonicznie z lekarzem podstawowej opieki zdrowotnej, aby uzyskać teleporadę medyczną.
- Obszar, w którym poruszał się i przebywał pracownik z infekcją dróg oddechowych, bezzwłocznie należy poddać gruntownemu sprzątaniu, zgodnie z funkcjonującymi procedurami oraz zdezynfekować powierzchnie dotykowe (klamki, poręcze, uchwyty itp.) oraz zastosować się do indywidualnych zaleceń wydanych przez organy Państwowej Inspekcji Sanitarnej.
- W przypadku potwierdzonego zakażenia SARS-CoV-2 na terenie szkoły należy stosować się do zaleceń Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego.
- Rekomenduje się ustalenie listy osób przebywających w tym samym czasie w części/częściach szkoły, w których przebywała osoba podejrzana o zakażenie i zalecenie stosowania się do wytycznych Głównego Inspektora Sanitarnego dostępnych na stronie https://www.gov.pl/web/koronawirus/ oraz https://www.gis.gov.pl/ odnoszących się do osób, które miały kontakt z zakażonym.
- W przypadku wątpliwości należy zwrócić się do Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej, aby odbyć konsultację lub uzyskać poradę.
Wszyscy pracownicy szkoły, uczniowie oraz rodzicie są zobowiązani do przestrzegania niniejszej procedury, a także Wytycznych MEN, MZ, GIS dla publicznych i niepublicznych szkół i placówek z dnia 5 sierpnia 2020 wraz ze wszystkimi kolejnymi aktualizacjami. Potwierdzają to podpisem na liście.
UWAGA !
W przypadku czasowego wprowadzania innych trybów funkcjonowania szkoły w obliczu pandemii (nauczanie hybrydowe, nauczanie zdalne określone przez MEN), będą stosowane adekwatne procedury.